Okullarda Makerspaces Geliştirme Rehberi (2020) Yayımlandı!

Uygulamalı, iş birliğine dayalı, yaratıcı çalışmalar için tasarlanan Makerspaces, Avrupa’daki ve dünya çapındaki bazı okullara oldukça yakın zamanda eklendi. Bu yayın için mülakat yapılan dokuz ülkedeki 15 okuldaki öğretmenler, yapılandırmacı, sorgulayıcı öğrenme, iş birliğine dayalı ve proje temelli gibi üretici alanların sağladığı veya bu alanlarda gerekli olan öğrenmeye yönelik yaklaşımları tanımladı. Yayın iki bölüme ayrıldı:

Birinci Bölüm, yaratıcı alanları ve benzer aktif öğrenme ortamlarını açıklayıp okullardaki yaratıcı alanların yararlarını ve zorluklarını ele aldı ve bunların öğrenciler ve öğretmenler tarafından nasıl kullanılabileceğine dair örnekler sundu.

İkinci Bölüm, okullar için üretim alanlarının planlanması, kurulması ve yönetilmesiyle ilgili tavsiyelerin yanı sıra farklı türdeki üretim alanı etkinlikleri için kullanılan araç takımlarına örnekler sundu.

Hazırlanan rehbere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz: Makerspaces in schools_practical guidelines

Rehber, son yıllarda İtalyan Hükümeti Ulusal Dokümantasyon, Yenilik ve Eğitim Araştırma Enstitüsü (INDIRE) tarafından yürütülen projelerde gözlemlenen ve analiz edilen araştırma ve deneyimlere dayanmaktadır. Kendi alanlarını yaratan dokuz ülkeden (Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, İsviçre ve Türkiye) biri de Türkiye oldu. Ülkemizin dökümanlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1. Karaköprü STEM Makerspace, Türkiye

2. Tofaş Science High School Makerspace, Türkiye